Jdi na obsah Jdi na menu

V případě získávání energie ze vzduchu musí venkovní jednotkou "protéct" relativně vysoký objem vzduchu (řádově tisíce m3/h). Zdrojem hluku je ventilátor (aerodynamický hluk proudícího vzduchu přes lopatky ventilátoru a vlastní výparník) a běh kompresoru. ON/OFF systémy jsou stále častěji vytlačovány invertorovou technologií. Regulace výkonu řízením otáček je určitě fajn z pohledu životnosti technologie a určitého komfortu (například není vždy nutné do systému instalovat akumulační nádrž), nicméně v oblasti akustiky naráží na skutečnost, že se u většiny takto řízených venkovních jednotek vyskytuje tónová složka hluku. To je zjednodušeně řečeno stav, kdy je ve zvukovém poli slyšet určité pískání nebo houkání, případně dunění (jedna frekvence třetinooktávového pásma o 5 dB převyšuje své dvě sousední frekvence). Výskyt takového jevu je pro posluchače velmi nepříjemný. Z toho důvodu se hygienický limit snižuje o 5 dB (zjištěná hladina nesmí překročit v denní době 45 dB a v noční době 35 dB).

Je určitě vhodné, aby zjištěné hodnoty neležely těsně pod stanoveným limitem - musíme vést v patrnosti, že během několika let provozu se hlučnost tepelného čerpadla může poměrně zásadně změnit (samozřejmě k horšímu). Vlivem opotřebení, zanedbané údržby a při uvolnění některých spojů může začít venkovní jednotka vyluzovat opravdu nepříjemné zvuky (zvonění, drnčení), čímž je hned zaděláno na nepříjemnosti se sousedy. Určitě se tedy vyplatí mít určitou rezervu.

Jeden článek na toto téma: https://www.novinky.cz/bydleni/nemoci-nemovitosti/clanek/prilis-hlucne-tepelne-cerpadlo-40315380

 

Ohledně hlučnosti a více informací kolem TČ obecně doporučuji navštívit stránky ABECEDA TEPELNÝCH ČERPADEL, kde je již problematika dostatečně podrobně popsána:

https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/hlucnost-tepelnych-cerpadel

 

Pokud reálně uvažujete o pořízení tepelného čerpadla, určitě navštivte rovněž i stránky Projektuj Tepelná Čerpadla:

https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/

 

Pro srovnání a jednoduchý výpočet šíření hluku lze využít zahraniční databáze a kalkulátory:

 

https://www.waermepumpe.de/schallrechner/

https://www.fws.ch/laermschutznachweis/

https://www.waermepumpe-austria.at/schallrechner

 

Pro predikční výpočty používám vlastní (nyní již poměrně obsáhlou) databázi vycházející z reálných terénních měření. Jedná se o přesnější výchozí hodnoty, než jaké udává většina výrobců v technických listech produktu (povinně uváděný údaj vychází z hodnoty akustického tlaku při 40% výkonu TČ).

 

Seznam tepelných čerpadel systému vzduch-voda (vzduch-vzduch), které jsem již v průběhu své práce řešil. Seznam je členěný dle abecedy, průběžně jej aktualizuji:

 

AC HEATING https://www.ac-heating.cz/ případně https://www.compact-aw.cz/

ACOND https://tepelna-cerpadla-acond.cz/

BUDERUS https://www.buderus.com/cz/cs/informace/tepelna-cerpadla/

CARRIER https://www.carrierpm.cz/tepelna-cerpadla/ (prodej a servis, nejedná se o oficiální web výrobce)

IVT https://www.cerpadla-ivt.cz/

LG https://www.lgtepelnacerpadla.cz/

MITSUBISHI http://www.zubadan.cz/

NIBE https://www.nibe.cz/

NORDline https://www.nosreti-velkoobchod.cz/eshop/tepelna-cerpadla-68 (prodej a servis, nejedná se o oficiální web výrobce)

PANASONIC https://www.aircon.panasonic.eu/CZ_cs/ranges/aquarea/

STIEBEL ELTRON https://www.stiebel-eltron.cz/cs/home.html

TnG https://www.zatopime.cz/

TOSHIBA https://www.toshiba-aircondition.com/cz/tepelne-cerpadlo-estia.html

VAILLANT https://www.vaillant.cz/pro-zakazniky/produkty/tepelna-cerpadla/

VIESSMANN https://www.viessmann.cz/cs/obytne-budovy/tepelna-cerpadla.html