Jdi na obsah Jdi na menu

Význam zahrady v současnosti

 

Zahrady plní odjakživa pro člověka velice důležitou funkci. Zatímco dříve převládala spíše funkce zásobovací (zdroj ovoce a zeleniny), v současné době převládá funkce spíše relaxační. V zaměstnání lidé tráví stále více času, což nutně vede ke stresu a nedostatku klidu. Zahrada pak supluje pro člověka od nepaměti velice důležitý pobyt v přírodě.

 

zahrada-okrasna.jpg

 

Požadavek na vlastní (byť malý) kousek přírody třímá ve většině lidí. Někdo jej řeší nákupem chaty či chalupy, kam "utíká" z města na víkend nebo jiné dny pracovního volna. Jiný zas má zahradu u vlastního rodinného domu. Je v podstatě jedno, kde se tento vlastní kus přírody nachází, význam se ve výsledku prakticky nijak neliší.

 

Jak si vybrat vhodnou zahradu

 

V první řadě je nutné si ujasnit, na jakou funkci chceme pozemek využívat a kolik času (a samozřejmě i peněz) jsme ochotni tomuto věnovat. Každý má svůj vlastní názor na to, co je krásné a účelné - zatímco jeden bude obdivovat rovnou zelenou plochu s hranatým bazénem uprostřed, druhý bude spokojený s přírodní téměř bezúdržbovou zahradou. Obojí má svoje přednosti a nevýhody, pojďme se tedy podívat na jednotlivé druhy trošku blíže.

 

Začneme zahradou přírodní:

zahrada-prirodni.jpg

 

Přírodní zahrada plní funkci čistě relaxační. Při minimálních nákladech na údržbu dokáže potěšit a uklidnit svojí harmonií a životem klidně i uprostřed města. Založení takové zahrady je stejně náročné jako u kteréhokoliv jiného druhu, vyžaduje projekt a zkušeného zahradníka. Jen potom může plnit očekávané funkce a přinášet mnoho radosti po celý život.

zahrada-prirodni2.jpg

 

Narozdíl od zahrady okrasné nevyžaduje tento typ velké časové a finanční nároky na údržbu. Tráva se seče 2x až 3x za sezónu, květiny, keře a stromy jsou od určitého věku soběstačné a nevyžadují zvláštní péči. Tento kus přírody je rovněž velice zajímavý pro hmyz, drobné hlodavce a ptactvo - jak už bylo řečeno, i uprostřed města je s podivem, jak taková zahrada překypuje v sezóně životem. Ovšem ne každému vyhovuje tento styl, někomu se přítomnost hmyzu a ptactva může dokonce docela příčit.

 

Zahrada okrasná:

zahrada-okrasna2.jpg

 

Narozdíl od výše jmenované vyžaduje okrasná zahrada trvalou péči a nemalé investice. Založení vyžaduje podrobný projekt, hodně přemýšlení a kvalitní materiály. Neobejde se obvykle bez těžké techniky a je proto nutné jednotlivé etapy realizace promýšlet dopředu.

 

U novostaveb "na zelené louce" je realizace zahrady jednodušší o fakt, že se projekt může pojmout zcela volně dle požadavků majitele. Tam potom spíše záleží na finančních možnostech a velikosti pozemku.

 

Rekonstrukce zahrad stávajících je náročnější. Pravidelně se setkáváme s tím, že majitel zdědil nemovistost po rodičích nebo prarodičích, tu zrekonstruoval a na zahradu už mu nezbyly finance. Přitom ale se současným stavem není spokojen a vyžaduje stejně "krásnou" zahradu, jako u novostaveb v okrajových částech obce - u výše jmenovaných nemovistostí realizovaných "na zelené louce".

 

Zde je nutné upozornit zejména na to, že kompletní vykácení a srovnání celého pozemku je zcela nevhodné řešení, na což většinou majitelé přijdou až následně - když už je pozdě. Naši předci byli mnohem chytřejší, než si vůbec dokážeme představit - neřídili se totiž počítačem, mobilem, televizí a názory všeobecně prosazovanými jako "správné" a "nesprávné", ale svým vlastním rozumem a hlavně pozorovacími schopnostmi. Takže zahrada založená s rozumem má význam i v dnešní moderní době, zvláště pro člověka, který svoje veškeré finance obětoval na rekonstrukci nemovitosti.

 

Znovu je zapotřebí zdůraznit, že návštěva odborníka je nejdůležitější na úplném začátku. Ačkoliv se to nezdá, tak největší rozdíl mezi zahradou moderní a tou "starou" bude ve stromech. Moderní zahrada totiž až na výjimky nebude oplývat netušenou krásou vzrostlých stromů, které se obvykle na starých zahradách nacházejí - a je úplně jedno, jestli jde o jabloně nebo jiné ovocné stromy nebo o jehličnany. Je nutné si uvědomit, že pokácet strom jde dnes velmi snadno, zvláště po nové úpravě zákona o kácení na vlastním pozemku. Ale než vyroste do stejné velikosti strom nový, bude to trvat velice dlouho. Proto je nutné si každé kácení dobře rozmyslet a nejednat v náhlém vnuknutí nutnosti celkové "rekonstrukce" zahrady s tím, že vše staré je nutné zlikvidovat.

 

zahrada-prirodni3.jpg

 

 

Jak tedy správně postupovat?

 

1) V první řadě je nutné se domluvit(!) s ostatními členy rodiny, jaké požadavky od zahrady budeme očekávat a jak každý bude ochoten přispívat při údržbě. Tohle je ta nejdůležitější část rozhodování, věnujte tomu maximální pozornost. Pokud někdo vnímá zahradu jen jako něco nepotřebného, co jen zabírá čas - nenuťte mu to. Není nic horšího, než když dítěti vnutíte představu, že zahrada rovná se jen otravná činnost, která mi ubírá čas na důležitější (zábavnější) věci.

 

2) Pozorujte. Každý pozemek má svoje specifika - stinná nebo naopak velmi slunná místa, závětrná nebo naopak otevřená prostranství. Na každé stanoviště se hodí jiný druh dřevin nebo květin. V případě že se rozhodnete realizaci svěřit zahradnímu architektovi je nejvhodnější doba nějakého vybrat a kontaktovat.

 

3) Pečlivě zhodnoťte stávající jednotlivé druhy dřevin popřípadě květin a záhonů. Vždy rozhoduje rozloha zahrady, nicméně časem nejspíše přijdete na to, že záhonek by se na okrasné zahradě také hodil, akorát už na něj nezbylo místo ...

 

4) Odstraňte všechno, co je potřeba a proveďte údržbu nebo obnovu toho, co má zůstat zachováno. Ovocné stromy nemusí být nutně na ovoce, i ze starých neplodných hrušní, jabloní nebo třešní jde vhodným řezem a ošetřením vytvořit nádherné stromy, které budou poskytovat přirozený stín a specifické mikroklima dotčené zahrady.

 

5) Pečlivě si rozmyslete, jaký typ trávníku na zahradě chcete. Zelený koberec jednolité barvy typu fotbalové hřiště vyžaduje velké usilí a speciální techniku. Nutné je rovněž pravidelné odplevelování a přihnojování. Je tedy nesmysl pořizovat travní předpěstované koberce, pokud si je následně necháte zarůst vším možným a původní typ trávy se časem silně zredukuje. Pro méně náročné uživatele postačí základní travní semeno ponechané přirozenému náletu semen dalších druhů rostlin. Takový trávník je prakticky soběstačný, nevyžaduje přihnojování ani pravidelé kropení, dobře si poradí i s obdobím sucha a s různými druhy nemocí. Čerstvě posekaný je stejně reprezentativní jako velmi náročné monokulturní speciální trávníky s celoroční údržbou. V kombinaci se vzrostlými udržovanými stromy vypadá perektně i trávník, který je jen pravidelně sekaný běžnou zahradní rotační sekačkou.

 

zahrada-prirodni4.jpg

 

Jenom správně založená zahrada dokáže plnit funkci estetickou a funkční dohromady tak, aby se tyto dvě funkce navzájem doplňovaly a přinášely svému majiteli jen radost.

 

 

Výhody a nevýhody:

 

Přírodní zahrada plní obvykle funkci čistě relaxační vyplývající s těsného spojení člověka s přírodou. Může přinášet i užitek ve formě pěstování zemědělských plodin v omezeném rozsahu (ovocné stromy). Záhony, bazény, pergoly a další typické doplňky zahrad okrasných se zde nevykytují. Nevýhody vyplývají právě z čistě přírodního rázu takové zahrady: v trávě se budou vyskytovat klíšťata a další cizopasníci, můžeme počítat s mravenci, hlodavci a dalšími v domě zrovna nevítanými hosty. Rovněž přítomnost včel, vos a sršňů může být zvláště pro alergiky nepříjemná stejně jako fakt, že přírodní zahrada působí na neznalce poněkud zanedbaným dojmem.

 

Okrasná zahrada oproti té přírodní nabízí větší množství možného využití. Kombinace okrasné části s oddělenou částí užitkovou bude přinášet majitelům řadu výhod - čas na aktivní i pasivní odpočinek a vlastní ovoce a zeleninu. Naproti tomu ale okrasná zahrada vyžaduje hodně úsilí - skalky a květinové záhony je nutné pravidelně odplevelovat (prakticky pouze ručně). Okrasné trávníky vyžadují kromě pravidelného sečení i pravidelnou zálivku, přihnojování a chemické odplevelování. Klasická rotační sekačka je nevhodná, monokulturní typy trávníků působí reprezentativně právě velmi častým sečením ovšem sekačkou vřetenovou, kdy odstraňovaná část listu není uražena nožem, ale odstřihnuta (konec listu potom nezavadá). Nutné je rovněž provádění odstranění travní plsti nad kořenovým systémem (vertikutace) a dosevání původního travního semene. Je tedy patrné, že tento typ zahrady není úplně pro každého, zejména pokud výdaje (časové a finanční) do zahrady někdo vnímá jako zbytečné vyhazování.

 

 

Osobně doporučuji každému, aby i na zahradě používal rozum. K čemu bude zahrada za půl milionu od profesionální zahradnické firmy, když potom nejsou peníze nebo čas na nutnou údržbu? Pokud si někdo pořizuje přepychovou zahradu jen aby trumfnul souseda nebo pro obdiv příbuzných a známých a přitom k zahradě nemá žádný vztah, potom je to kapitola sama pro sebe a žádná - ani ta sebelepší rada - nebude dobrá. Závist příbuzenstva ani souseda rozhodně nepřinese takový pocit jako radost nad tím, jak zahrada překypuje životem a oku lahodícím dojmem (a pokud ano ... raději bez komentáře). A příjemné pocity z vlastní zahrady překvapivě budete mít, i když vás nebude stát majlant - ale je to právě o tom používání rozumu ;-)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář