Jdi na obsah Jdi na menu

Ke štěpkování používám mobilní drtič Rojek. Jedná se sice o poměrně malý stroj (ve srovnání s komunálními štěpkovači je to opravdu trpaslík), nicméně pro potřeby seštěpkování větví z pokácených stromů nebo z ořezu stromů je naprosto dostačujícím (zvládne bez problému průměr větve 8 cm, silnější už stejně vyřezávám na palivové dřevo).

 

Rojek je unikátní v tom, že větve nerozřeže na malé hobliny, ale padá z něj krásná kusová štěpka o délce cca 7 cm. Tyto špalíčky jsou po vysušení velice vhodné na topení v jakémkoliv druhu kamen na tuhá paliva (vyzkoušeno v klasických "petrách", krbových kamnech, krbové vložce, dřevozplyňovacím kotli a odhořívacím kotli).

 

Krása tohoto stroje dále spočívá v tom, že je snadno mobilní (vejde se do malé dodávky), projede dveřmi/vrátky o šířce 90 cm, ve dvou lidech jej lze přenést i po schodech (což se hodí při štěpkování větví ve vnitroblocích bytových domů, kdy jediný přístup je právě přes dveře a schody - např. v Plzni velice častá situace). Tím ale jeho výhody ještě nekončí - štěpkovač je oproti jiným podobným strojům mnohem tišší a má velice malou spotřebu PHM (cca 0,5 ltr benzinu na hodinu práce při plném výkonu).

 

Kusová štěpka je výhodným řešením pro zahrádkáře a jiné pravidelné zákazníky - větve z kácení nebo ořezu použijí na topení, odpadá tak jejich náročná likvidace (obvykle pálením na hromadě) popř. transport někam do sběrného dvora apod. Vysušit lze v krabicích od banánů (vyzkoušeno) nebo v jutových pytlích (vyzkoušeno a doporučeno výrobcem stroje). Alternativně lze tuto štěpku použít také jako hrubý mulč.

 

Zkušenosti s provozem stroje a další podrobnosti najdete v recenzi.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Štěpkování