Jdi na obsah Jdi na menu

Již od roku 1997 se věnuji finančně dostupnému odřezu pařezů motorovou pilou. Metodou pokus - omyl jsem postupně vyřešil specifické problémy při tomto způsobu likvidace pařezů (spočívají zejména v nutných úpravách na motorové pile - mám jednu speciální, určenou pouze na pařezy).

 

Vlastní likvidace probíhá odkopáním hlíny (cca 20 - 30 cm pod okolní terén), očištěním dřeva v místě řezu a postupný odřez se štípáním.

 

Výhody oproti frézování:

  • výrazně nišší cena
  • jakákoliv terénní dostupnost
  • velmi kvalitní palivové dřevo zpracované na kusy vhodné rovnou na přikládání do kotle, popř. krbovek

 

Nevýhody:

  • značná fyzická náročnost
  • u větších průměrů delší doba zpracování

 

Po odřezu dochází ke srovnání terénu, je možno i zasít travní semeno pro rychlejší obnovu trávníku.

 

Alternativou k odřezu je likvidace úplným vykopáním. Při tomto způsobu není odstraněna pouze nadzemní a kousek podzemní části, ale v podstatě celý kořenový systém. Pro tento způsob likvidace je nejvhodnějším způsobem ponechání co nejdelší části kmene likvidovaného stromu, kdy posléze dochází k postupnému vyvracení pomocí ručního kladkového systému, přičemž je celý pařez "podkopáván". Zbylý kmen pak slouží jako páka (tzn. čím delší, tím lepší). Na způsob likvidace pařezu se tedy vyplatí myslet již při kácení.

 

S ohledem k místům s nejčastějším výskytem likvidace pařezů touto metodou (upravené zahrady nebo parky) je v drtivé většině řešeno vše pouze ručně (technika nastupuje až v okamžiku, kdy průměr pařezu by byl nad naše možnosti, případně kdy pohyb techniky nezpůsobí nežádoucí poškození terénu v okolí).

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pařez - vnitroblok Plzeň