Jdi na obsah Jdi na menu
K úřednímu měření ekvivalentních hladin hluku s příslušným výsledným protokolem je zapotřebí autorizace. Jelikož mojí specializací jsou pouze výpočty, vlastním autorizovaným měřením se nezabývám.
 

Pro potřeby orientačního měření hluku ze vzduchotechnických jednotek, kompresorů, obráběcích strojů a ostatních zdrojů hluku ve venkovním a vnitřním prostoru vlastním hlukoměr spadající do třídy přesnosti 2 (+/- 2 dB od skutečnosti). Jedná se o jednoduchý ruční model hlukoměru s kalibrací, který lze umístit na stativ s možností připojení záznamového analogického zařízení průběhu měření. Rozsah hodnot měření je +30 dB až +130 dB, což plně postačuje k běžnému mapování hlukové situace v zájmovém prostoru jako podklad pro zpracování přesné hlukové studie. Tento hlukoměr je používán v případech, kdy stacionární zdroj hluku vykazuje evidentně vyšší hodnoty hluku, než jaké jsou uvedeny v příslušné technické dokumentaci (vlivem technické závady, opotřebení atd.) nebo v situacích, kdy technická dokumentace k danému zařízení zcela chybí.

Hlukoměr lze rovněž použít k přesnějšímu zadání zdrojů hluku při stavbě - za předpokladu znalosti použité mechanizace a rozsahu jejího nasazení lze jednotlivé mechanizační prostředky snadno změřit přímo při pracovním nasazení na jiném místě (v době kdy je již znám dodavatel stavby) a dle výsledků vypočíst přesněji hlukové zatížení na stavbě budoucí (supermarkety, bytové domy aj.).