Jdi na obsah Jdi na menu

Jednoruční motorová pila MS 192 T

"Jednoručka" je malá speciální motorová pila určená především ke stromové chirurgii. Výkonově a hmotnostně patří mezi nejmenší motorové pily firmy Stihl (v současné době se vyrábí ještě o kousek lehčí a menší obdobná pila, Stihl MS 150, viz internetové stránky výrobce www.stihl.cz). Akumulátorové a elektrické nářadí pochopitelně nepočítám.

 

Předpokladem využití je především při arboristice, tzn. při běžné práci stromolezce. V zadní části je vyklápěcí úchyt sloužící k zajištění pily na pružné lano k sedáku stromolezce, který jinak na klasických pilách nenajdete (což například bývá problém při postupném kácení, kdy si člověk nechá nahoru na strom poslat "velkou" pilu a najednou jí není jak zajistit proti pádu na zem a je potřeba ji zajistit nějak alternativně).

 

I přes předpoklad využití zejména v oblasti péče o stromy je tato pila naprosto ideální pro zpracování větví, kdy jednou rukou člověk drží větev a druhou může řezat motorovkou. Stejné použití se nabízí i při přípravě palivového dřeva, kdy kusové dřevo menších průměrů lze zpracovat rychle a bezpečně tak, že si jej člověk opře o špalek a odřezává z něj kusy požadované délky, které padají rovnou do přistaveného kolečka. Je sice zapotřebí dávat neustále pozor na to, aby se člověk neřízl řetězem do volné ruky, protože u klasické motorovky držíte rukojeti neustále oběma rukama a chybí reflex volnou ruku si hlídat, je to ale o zvyku. Rozhodně je ale metoda řezání na špalku rychlejší, bezpečnější a méně namáhavější, než kulatinu "krájet" klasickou motorovkou na zemi, přičemž si jí přidržujete nohou - tam je nebezpečí úrazu asi mnohem vyšší (zejména pokud člověk řeže malé průměry velkou silnou pilou). Existují pochopitelně různé vychytávky (viz např. "profi holder"), které přípravu paliva podstatně zjednodušují a urychlují, nicméně na výše uvedený postup za použití "jednoručky" to zdaleka nemá (nicméně pokud člověk upřednostňuje bezpečnost před výkonem, potom je "profi holder" a podobná zařízení ideálním pomocníkem ... a hravě zvládne i větší průměry).

 

A teď k vlastní pile:

 

Předně musím poznamenat, že nejsem prodejcem značky STIHL a ani nemám jiný profit z chvály této značky. Ale vlastním od nich celou škálu zahradního a komunálního náčiní, bez kterého si svojí činnost už ani nedokáži představit. Pokud hodnotím výrobky za celou dobu od mojí první pily (což je MS 036, dnešní MS 360) - a té už je 20 let a pořád bez problémů funguje - nemůžu napsat nic jiného, než že se jedná o velice kvalitně zpracované, výkonné, spolehlivé a uživatelsky příjemné motorové nářadí. Ostatně úplně první pila v rodině (MS 023 ještě s filtrem z kusu molitanu), zakoupená tou dobou ještě v "západním Německu", dodnes spolehlivě slouží a to na ní 2x spadnul strom a jedenkráte jsem jí nechtěně přejel v terénu autem (oběma koly - měl jsem offroada). Poslední dobou sice firma při honbě za emisními limity, které ještě ani ze zákona plnit nemusí, začala vyrábět něco, co se dá snad nazvat jakýmsi "euronářadím" - motory takové neslané nemastné, zato nacpané elektronikou a zbytečnostmi (což se pochopitelně záporně projevuje v životnosti jednotlivých komponent a tedy spolehlivosti značky jako takové ...). Ale to by bylo na samostatný článek.

 

Vlastní pila, jak jsem již poznamenal, je lehoučká kompaktní jednoručka. Nyní je na trhu již spousta obdobných pil, dají se koupit od cca 1.500,- Kč (nutno ale poznamenat, že cena je hluboce vykoupena spolehlivostí a pohodlím při práci s takovým nářadím), ve své době to ale byla jedna z mála jednoruček na trhu, v ČR snad vůbec jediná, ve světě potom jedna z mála. Snad i proto s touhle pilou mají zkušenosti téměř všichni stromolezci v ČR - a neslyšel jsem na ní nějakou výraznější hanu. Občas někomu něco nafunguje (třeba nejde nastartovat, což je na stromě trošku nepříjemné), ovšem když potom člověk vidí na vlastní oči, jak s těmi pilami zacházejí, tak je vlastně div, že ještě fungují vůbec (filtr nevyčištěný několik měsíců, pila občas dostane ránu špalkem, někdy taky při špatném zajištění ze stromu spadne ...). Já osobně jsem na této pile nenašel nic, co by se dalo vytknout. Mám jednoručku již 9 let a za tu dobu jsem na ní kromě řetězu a lišty neměnil nic(!). Zde nutno podotknout, že pila jede v létě i v zimě téměř denně, v zimě hodně kácíme a přes léto se zase hodně leze po stromech (a když nelezeme, tak se zase připravuje palivové dřevo na zimní sezónu atd.).

 

Dá se pouze předpokládat, že pila následně projde modernizací - za účelem zmíněné honby za eurolimity škodlivin - a to zřejmě bude konečná pro spolehlivost, jakou dneska tato pila vyniká. Zato ale přibude zapouzdřené digitální zapalování, řídící jednotka a další vychytávky, které si běžný uživatel doma neopraví a bude muset pilu odnést hezky do autorizovaného servisu a platit a platit a platit. Ostatně podobná situace je už delší dobu v automobilovém průmyslu - plnění eurolimitů škodlivin ve výfukových plynech se tak dobře hodí výrobcům jako generátor dalších a vyšších zisků ze segmentu aftermarketu a servisu (z kterých už dnes firmám plynou vyšší zisky, než z prodeje samotného - ten je v některých případech dokonce neziskovým).

 

Já osobně si tuto pilu zakoupím novou ještě před tím, než firma povedený výrobek zbastlí a pošle do eurokytek - budu tak mít jistotu, že pila bude sloužit až do mého důchodového věku (což je leckdy déle, než se člověk vlastně dožije). A soudě podle stavu mojí dvacetileté první pily stejně očekávám, že se té mojí smrti dočká i pila současná dříve, než smrti vlastní - při alespoň základní péči na ní vlastně není ani pořádně co zničit a doposud lze veškeré náhradní díly snadno sehnat podle výrobního čísla nejen u autorizovaných prodejců, ale i jako druhovýroba různé kvality (leckdy překvapivě dobré) na internetu. Osobně jsem si zakupoval na jeden křovinořez karburátor z druhovýroby a překvapila mne mile nejen cena, ale i kvalita zpracování.

 

Shrnuto podtrženo - pila MS 192 T je rozhodně skvělou volbou pro člověka, který potřebuje lehkou a přitom výkonnou spolehlivou pilu na zpracování větví, latí, trámů a dalších dřevěných věcí v situacích, kdy potřebuje řezat pouze jednou rukou a druhou přidržovat sebe a nebo právě onu zpracovávanou věc (čili nejen pro stromolezce, ale i truhláře, tesaře, pokrývače a zahrádkáře - kutily nejmenuji, protože český kutil je obvykle spotřebitelem toho nejhoršího, co se dá sehnat v různých hobby marketech, protože na to dostane slevu a dárek "zadarmo" ... a i kdyby se STIHL v takových marketech prodával, jistě by ho nekoupil - cena totiž odpovídá kvalitě a pila tak stojí necelých 9 tisíc Kč, za což český vohnout obdrží několikeré "špičkové" nářadí i s pomyšlením a slevou na PHM).

 

Pro toho, kdo s nářadím pracuje pro radost a ne za trest, vyžaduje spolehlivost, vysokou užitnou hodnotu a to, aby se s nářadím skutečně dobře pracovalo (vyváženost, účinné tlumení vibrací, silný motor, kvalitní řeznou soupravu co se nezniční na prvním "trefeném" hřebíku atd.) je tato jednoručka vynikající volbou, ostatně já osobně ze svých celkem pěti motorových pil používám jednoručku nejčastěji a nejraději, což už je snad dostatečný důkaz.

 

Fotky nepřikládám, najdete snadno na googlu a nebo v odkazu ZDE.

 

edit: Při získávání odkazu ze stránek stihl.cz jsem se dočetl, že MS 192 T je řízena mikroprocesorem ... takže zmíněné bastlení už začalo, já mám ve svojí pile ještě pořád klasické tranzistorové zapalování ... tak to potěš koště!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář