Jdi na obsah Jdi na menu

Fiskars X 27

Nářadí značky fiskars asi není nutné moc představovat. Každý kdo občas pracuje na zahradě a potřebuje kvalitní ruční pomocníky tuhle značku dobře zná a nejspíš od ní má rovnou několik kusů výrobků. Patřím mezi ně i já, nejnovějším přírůstkem je štípací sekera X 27.

 

fotografie-1150.jpg

 

 

 

Pokud budu srovnávat ze svým doposud nejobvyklejším ručním nářadím na štípání, je jím 3,5 kg kalač na dlouhé násadě (násada má 105 cm). Srovnání se nabízí i s elektrickou horizontální štípačkou, protože ta rovněž patří mezi moje obvykle používané nářadí.

 

Předně poukazuji na to, že k ručnímu štípání používám starší automobilovou pneumatiku. Není to můj nápad, zahlédl jsem její použití na internetu při testování jiné značky štípací sekery. Pneumatika na špalku má obrovskou výhodu v tom, že štípané dřevo neuletuje, nepadá, není potřeba se teda neustále ohýbat pro každý kousek znovu a znovu. Kdo jednou vyzkouší, už nechce dělat jinak. Pro delší kousky štípaného dřeva používám dvě pneumatiky na sobě, jak je ostatně vidět i z fotografií níže.

 

 

fotografie-1146.jpg

fotografie-1148.jpg

fotografie-1149.jpg

Napočítej do deseti :)

 

 

A teď k vlastní sekeře: Fiskars X 27 je štípací sekera s topůrkem z laminátu. Topůrko by mělo vydržet opravdu velice nešetrné zacházení, doživotní záruku už sice Fiskars neposkytuje, ovšem pořád si jejich výrobky zaslouží uznání za dlouhodobou výdrž (narozdíl od podobných výrobků, které se sice tváří jako "profi" nářadí, ovšem kolikrát nevydrží ani jeden den práce). Je pochopitelné, že kvalita něco stojí, o tom ale až za chvíli.

 

Vlastní sekera váží 2,6 kg (pro srovnání kalač s násadou 4,3 kg), topůrko je dlouhé 91,5 cm. Konec topůrka je poměrně dost rozšířený, což zabraňuje vyklouznutí z ruky. Topůrko se rovněž skvěle drží, alespoň mě padne do ruky skvěle (dokonce si na práci se sekerou neberu rukavice, protože se topůrko drží lépe bez nich). Ve srovnání s kalačem, ačkoliv je X27 značne lehčí, zvládne rozštípat srovnatelné kusy špalků s menší námahou. Leckdy si poradí se sukatým dřevem i lépe a svižněji než kalač. Oproti kalači "sedí" většina váhy vpředu, topůrko samotné je velice lehké. Možná ze začátku je to trošku nezvyklé, nicméně pro štípání velice účinné rozložení váhy. Poznáme dobře při střídání práce s kalačem jeden den a druhý den s Fiskarskou ... kalač člověk odloží mnohem dříve.

 

Ale abych jen nechválil. Materiál čepele je sice houževnatý, ale zbytečně měkký. Pokud se člověk trefí do suku, na ostří je to hned znát. Štípat s touto sekerou nějaké špinavější dřevo sem tam s kamínkem zaraženým ve štípané ploše, bude to na čepeli hrozně rychle znát. Zatlouct s touto sekerou klín nebo jiný podobný materiál bych si desetkrát rozmyslel. Při intenzivnějším používání bude díky doostřování čepel rychle ubývat, což znamená, že nám zůstane ze sekery perfektní nezničitelné topůrko - bez čepele. Trošku k ničemu.

 

fotografie-1151.jpg

Na čepeli je po hodině práce s čistým dřevem znát určité opotřebení.

 

 

Jinak jsem ale na této příjemné sekeře nenašel nic, co by se dalo vytknout. Skvělé zpracování, padne do ruky, dobře se s ní pracuje, není potřeba "to rvát" - seká švihem, nikoliv brutální silou.

 

Ohledně ceny - každá kvalita něco stojí. Já jsem si X27 pořídil za "lidovou" cenu 1.400,- Kč vč. DPH a dopravy na internetu. Obvyklá cena je ale o tisícovku vyšší, což je poměrně dost peněz. Pokud srovnáme s kalačem, který se dá pěkný pořídit za 500,- Kč s dřevěnou násadou, je to skutečně srovnání téměř jedna ku třem. Osobně doporučuji pořídit obojí - kalač na špinavé dřevo, kde hrubá síla sice dříve vyčerpá, nicméně vybroušení zubů na čepeli tolik "nebolí".

 

Ještě jsem nastínil srovnání se štípačkou. No ono není vlastně ani moc co srovnávat. Štípačka zvládne i hodně sukaté a zkroucené dřevo, bez námahy a bolavých rukou a zad. Jenže pořizovací cena kvalitnější štípačky je kolem 6-7 tisíc (horizontální, vertikální začínají obvykle na 12). Štípačka navíc nejede na "zelenou" energii, tu elektriku vždycky budete muset mít v dosahu. O mobilnosti nemůže být řeč, sekeru nebo kalač přenesu po městě na rameni. Zajímavé je i srovnání ohledně rychlosti štípání - nesukaté dřevo (i delší) naštípu na špalku kalačem nebo fiskarsem (s gumou) průměrně za 10 - 15 vteřin průměr odpovídající zhruba vnitřnímu průměru použité pneumatiky na cca 8 ks. Na štípačce za tu sabou dobu mám kusy asi tak 2. Ke štípačce jde pochopitelně pořídit víceramenný klín, který práci mnohonásobně urychlí, ovšem u těch horizontálních slabších (štípací tlak kolem 5t) tyto klíny nejsou moc dobré - obvykle to štípačka neutáhne a nebo se dřevo štípe na tak slabé třísky, že pro ně člověk ani nemá pak využití. Horizontální se štípacím tlakem nad 12 tun už je jiné kafe, ovšem i pořizovací náklady tomu odpovídají.

 

Shrnutí:

 

Štípací sekera Fiskars X 27 je rozhodně dobrá volba a vynaložených peněz nebudete litovat.

  • + dobře padne do ruky
  • + skvěle vyvážená, štípe švihem, nikoliv hrubou silou
  • + násada snese i velmi hrubé zacházení, určitě nepraskne při prvním zásahu vedle
  • - cena
  • - zbytečně měkký materiál čepele

 

Fotky uvedené v článku najdete v přiložené galerii v plném rozlišení.

 

Náhledy fotografií ze složky Fiskars X27

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář